kozoland kozie forum
Na Forum
Najnowsze Tematy
Zdjęcia naszych kóz
Biegunka
CAE - Wirusowe zapal...
mam problem pomocy
Szukam koziołka
Najciekawsze Tematy
Hydepark [881]
Zdjęcia naszych kóz [742]
wykoty 2013 [396]
wykoty 2014 [332]
wykoty [305]
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 195
Najnowszy Użytkownik: annorl1
Ostatnie Artykuły
Bruceloza
związki hodowlane
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Polskie Związki Hodowlane
Zobacz Temat
kozoland kozie forum | kozie forum | rozmnażanie
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor Problemy z zakoceniem
gaba0016
Użytkownik

Miejscowość: Nowy Sącz(okolice) /Małopolskie
Data rejestracji: 06.04.12
Dodane dnia 06-11-2012 19:20
Moja koza Basia ,była u Kozła 15 pażdziernika ,wszystko było ok .Cap zrobił co swoje . W piątek 2 pażdziernika zaczeła meczeć ,srom był normalny .Nie miałam możliwości iść z nią do kozła . Dzisiaj byłam na dojeniu rano i dała może z 200 ml mleka smiley .Myślę co jest grane?
Normalne żywienie (siano do woli + owies 1 litr dziennie i okopowe co drugi ) .Czy to ja popełniam jakiś błąd?
Kozy nie były 2 dni na pastwisku ,ponieważ padalo .

Hej, jestem Gabi.Z chęcią Wam pomogęsmiley[/b]
9853834 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Problemy z zakoceniem
laleczka100
Użytkownik

Miejscowość: Buk/Poznań
Data rejestracji: 07.04.12
Dodane dnia 06-11-2012 21:10
Ta druga data,to 2 listopada chyba miało być?
jeśli tak,to raczej za wcześnie trochę na powtórkę ruji.
Jeśli dzisiaj dała mniej mleka,to może dzisiaj powtarza ruję?
Z obliczeń pasowałby termin.
Poczekaj kolejne 3 tygodnie i obserwuj kozę,jeśli powtórzy ruję tak 26/27 listopad przypadałoby to do capa z nią.
Co do ograniczeń w mleku,to moje kozy w czasie ruji "ucinają"z mlekiem.
Może Twoja powtórzyła wczoraj-dzisiaj ruję,a mogło być tak,że nie zauważyłaś tego?
To,że koza zmniejszy ilość mleka może być wiele różnych przyczyn:nagły "szlaban na wypas",pogoda,zapalenie wymion itd.
Obserwuj ją,jakie ma wymię,czy mleko nie waży się przy gotowaniu?
Może zawiało ją i ma stan zapalny?

Jola
Wyślij Prywatną Wiadomość
Natalia
Moderator

Miejscowość: Riewend
Dodane dnia 07-11-2012 17:16
Do laleczki wypowiedzi dodam jeszcze pytania; co oznacza ilosc 200 ml,czyli ile doilas w ostatnich dniach i ile przed pastwiskiem? Doisz 2 x dziennie czy tylko raz?,ile ma Basia lat i kiedy byl ostatni wykot i ile kozlat?, czy siano lub sloma jest caly czas ta sama,czy z innej laki (inny dostawca)?.
Co do zakocenia; to ze koziol "zrobil swoje" jak piszesz, nie oznacza ze zaplodnil , mozliwe ze bylo juz za pozno i czy jestes na 100% pewna ze byl to wlasnie dzien owulacjii ? Ruja sklada sie z trzech czesci : przed ruja, glowna ruja, po ruja.I w kazdym tym okresie wyglada jak ruja, ale czas owulacji jest najwazniejszy. Obojetnie czy jest to ruja cicha, czy glosna (widoczna).
Ruja jest w odstepach od 18- 21 dni.
Inne przyczyny (jesli nie zostala zakocona w trafnym dniu) ze koza dostala znowu oznaki ruji to: zapalenie jajnikow, macicy, bakterie (mozliwe ze od obcego kozla), grzyby, lub inne przeszkody zdrowotne.
Jesli prowadzisz koze do kozla (powinno byc odwrotnie) nie wstawiaj ich odrazu razem ,daj kozie czas na wachanie za plotem i dopiero jak widzisz ze koza naprawde chce sie podstawic (odwraca sie ogonkiem do kozla),wyprowadz kozla do kozy.

Natalia
www.anglo-nubier-elite.de Wyślij Prywatną Wiadomość
Natalia
Moderator

Dodane dnia 14-11-2012 02:04
Colorado, najpierw googlowalam co to jest ten fiprex, mozliwe ze posiada skladnik ktory niezbyt jest odpowiedni dla skory koziej i mozliwe ze jest to przyczyna ze ociera sie o sciany.Ale druga sprawa, to ta ze teraz jest okres przedzimowy i kozy dostaja zimowe futro- jednoczesnie gubiac jeszcze resztki letniego.Po trzecie koza zadowolona ,rowniez ociera sie o czochradelko, zamocuj w oborce szczote ulicznice, zeby mogla sie szczotkowac i mimo wszystko dalej sprawdzaj czy nie przyniosla gosci z randki, choc jesli mozesz to dobrze by bylo dwa miesiace przed wykotem ( w zaleznosci od produktu wet. ) profilaktycznie zapobiedz ew.pojawieniu sie pasozytow zewnetrznych, a teraz nie zapomnij o odrobaczeniu i nastepne odrobaczenie po wykocie.

Natalia
tosiek
Użytkownik

Data rejestracji: 04.02.13
Dodane dnia 21-02-2013 11:39
piszę tutaj, żeby nie zakładać kolejnego tematu

Nie wiem co jest grane, ale albo dzisiaj Toster powtarza, albo ma wyjątkowo wokalny dzień... smiley
od pierwszej rui jaką u niej zauważyłam, nie miałam raczej problemu z rozpoznawaniem, że ma ruję, a dzisiaj to nie wiem o co chodzi... Od rana się darła(trochę zaspałam, więc możliwe, że głośno domagała się swoich racji), jak do niej weszłam to machała ogonem, ale poza rują te potrafi machać.

Nie zachowuje się jak przy normalnej rui-wtedy to cały dzień wyje i macha tym ogonem, a dzisiaj trochę się podarła, ogonem macha-ale nie cały czas(nawet jak ją z okna obserwuje) i już nic nie rozumiem... smiley
Może się drze, bo przez ostatnie 2 dni w ogóle jej nie wypuszczałam bo była paskudna pogoda? Teraz stoi w progu kurnika i jest cisza.

Kurcze, już pisałam, że może lepiej by było jakby z tamtym capem nie zaskoczyła, a teraz jednak mi żal na myśl, że mogłoby nic nie być w sierpniu smiley no nic, będę obserwować jak się zachowuje...

[edit]
chyba fałszywy alarm! smiley normalnie łazi po podwórku, czasem coś pogada, ale to jednak nie wygląda na ruję, może po prostu już się doczekać wyjścia nie mogła smiley 23 lutego będzie "już" 3 tydzień ciąży, jeśli wszystko rzeczywiście poszło dobrze smiley
Edytowane przez tosiek dnia 21-02-2013 12:33
Zielony Kruk
Użytkownik

Miejscowość: Wojcieszków
Data rejestracji: 17.04.12
Dodane dnia 21-02-2013 17:10
Tośku Połóż jej rękę nad ogonkiem jeśli podnosi i zaczyna merdać to ma rujkę.
Poza tym ktoś mi kiedyś opowiadał, że można zrobić kozie test ciążowy za pomocą takiego testu dla ludzi (ale to możesz sprawdzić empirycznie, bo jeszcze nie próbowałem). Niektóre kozy miewają ruję w ciąży... W temacie "wcześniak" jest opisany efekt takiego krycia. ( Nie chcę cię straszyć- może po prostu nie załapała i powtarza rujkę)

Nie wystarczy abyśmy byli szczęśliwi, ważne by nieszczęśliwi byli inni.
tosiek
Użytkownik

Dodane dnia 21-02-2013 17:35
jednak muszę ostudzić mój popołudniowy entuzjazm... smiley
to chyba jednak ruja, po tej ciszy, którą opisałam (kurnik jest naprzeciwko mojego pokoju, więc mam ją jak na talerzu cały czas smiley ) później już się darła aż do wieczora, ogonem też machała, chociaż tak dziwnie to wszystko wyglądało- bo nie non stop jak zazwyczaj przy poprzednich rujach (wtedy cały dzień nawet przy jedzeniu się darła, a dzisiaj miała "zawiechy" stała i się na coś gapiła, albo obserwowała podwórko w ciszy i spokoju).

Tośka już zamknięta na noc, więc nie sprawdzę jeszcze raz, ale jak dawałam jej jeść, to ją pogładziłam nad ogonem i wtedy nie machała, chociaż miała go do góry(no ale pochłaniała w tym momencie żarcie prawie z całym wiadrem, więc nie mogę jednoznacznie tego ocenić smiley )

no nic, poczekamy, a szkoda by była wielka smiley teraz jej nie będę raczej dopuszczać, dopiero na jesień, jeśli to rzeczywiście był niewypał... smiley no i w sumie pamięć o tych wszołach, z którymi wróciła też mnie jakoś tak nieszczególnie nastraja... smiley

wczoraj czytałam o tych wcześniakach, bidoki smiley

Co do testu-to w ciąży pewnie stężenia jakiś hormonów u kóz też się zmieniają, ale nie wiem, czy ludzki test jest adekwatny do zmian zachodzących w kozie? smiley
Mag2271
Użytkownik

Dodane dnia 21-02-2013 17:43
To może i ja opiszę swój "dziwny" kozi przypadek. Mam taką jedną kózkę w obórce. Zamierzałam ją pokryć, ale raczej nic z tego nie wyszło. Dwa razy kiedy wydawało mi się że ma ruję był u niej kawaler. Przez jakiś czas nawet myślałam że spodziewa się potomstwa.
Koza nie miała od jesieni typowych objawów rui. Trochę pomekiwała i była niespokojna, natomiast żadnego z "książkowych" bądz to opisywanych symptomów nie zauważyłam.
Ostatni raz był u niej koziołek 16 listopada. Teraz od grudnia co 3 tygodnie ma dziwne zachowania ale też nie typowe objawy rui. Koza na mniej więcej 3 dni traci apetyt, trzyma ogon zadarty do góry i jest osowiała. W tym czasie również wydala pozlepiane bobki, dodam że tylko przez 3 dni. Na początku myślałam że ma jakieś problemy trawienne ale wraz z polepszającym się samopoczuciem bobki wracają do normalnego stanu.
Mam pozapisywane odstępy między tymi okresami, jeżeli ktoś ma jakiś pomysł to bardzo proszę o sugestię. Dodam jeszcze że srom w tym czasie nie zmienia wyglądu, nie meczy i nie macha ogonem. Tylko takie objawy jak opisałam.
Pierwsze krycie (nie widziałam) ale przypuszczam było 29-30 września czyli lada moment byłby wykot. Potem w listopadzie uciekała od kozła ale też jakby miała objawy rui. Raczej nie spodziewam się wykotu poniew trochę przytyła przez zimę ale nie jest to "brzuch ciążowy". Wymię spore ale takie ma cały czas po zasuszeniu.

Kupiłam ją w kwietniu od pewnego człowieka który nabył ją jako "kotną" i też nie doczekał się wykotu. Koza chodziła w haremie i miała kontakt z kozłami a mimo to nie zaszła w ciąże. W sezonie dawała 1,5 litra mleka. Zasuszyłam ją licząc na pokrycie i młode. Czy możliwe jest że z jakiejś przyczyny koza nie może zajść w ciążę ?

Bardzo zagmatwałam chyba swoją wypowiedz, na wszelkie pytania chętnie odpowiem i z góry dziękuję za sugestie.
Edytowane przez Mag2271 dnia 21-02-2013 20:28
krzysztof
Użytkownik

Data rejestracji: 02.02.13
Dodane dnia 21-02-2013 19:11
Czy ona kiedykolwiek miała młode. Mogła być rozdojona bez kocenia. i jest nie płodna. Nie męcz się.
Mag2271
Użytkownik

Dodane dnia 21-02-2013 19:26
No właśnie nie mam pojęcia czy miała młode. Wymię dość było ładne i spore. Cieszyłam się że ją kupiłam ponieważ świetnie się doiła, ma miękkie duże strzyki i w sumie fajna przyjacielska koza. No ale ...

Zielony Kruk
Użytkownik

Dodane dnia 21-02-2013 20:17
Mag2271 Wydaje mi się, że Twoja Koza kociła się przynajmniej raz, ale stało się coś złego i teraz ma problemy z zajściem w ciążę. Nic straconego poczytam trochę mądre książki bo gdzieś kiedyś widziałem rozwiązanie, ale zajmie mi to raczej parę dni bo duuużo mam materiałów.

Mag2271
Użytkownik

Dodane dnia 21-02-2013 20:36
O byłabym wdzięczna ponieważ szkoda mi się jej pozbywać. Tym bardziej że niestety wiadomo jaki los by ją czekał.
Dodam jeszcze że pod koniec września musiało dojść do pokrycia przez kozła ponieważ potem wylatywała wydzielina.

Jeszcze bardzo po cichu liczę że mimo braku dużego brzucha i wymiona jest jednak w ciąży ale im bliżej terminu ewentualnego rozwiązania tym mniej sobie robię nadziei.
tosiek
Użytkownik

Dodane dnia 01-03-2013 13:39
dowiedziałam się dzisiaj, że Tośki mama, która też była wożona do tamtego "naszego" capa, również nie zaskoczyła... nie wiem jak oni ją wozili, ale Tośka na pewno miała ruję wtedy i siedziała u nich 2,5 dnia. Może być coś z capem nie tak?
Zielony Kruk
Użytkownik

Dodane dnia 01-03-2013 19:10
Tak, cap może być bezpłodny.

kkubaa
Użytkownik

Data rejestracji: 07.04.12
Dodane dnia 01-03-2013 19:13
Może być słabo karmiony, zarobaczony...
kresowa
Użytkownik

Miejscowość: podlasie
Data rejestracji: 15.04.13
Dodane dnia 09-06-2013 22:40
Mam problem z jedną kozą z mojego stada. Koza pierwiastka, w wieku ok. 16 msc, barwna uszlachetniona mimo trzech podejść do krycia jesienią i zimą nie zakociła się. Ponieważ nie mam na stałe kozła w stadzie wiec niemożliwe jest zakocenie niezauważone. Ostatnie krycie było na początku stycznia. Kozioł przebywał z kozą około 7 dni. Koza dość dobrze zbudowana. Wymię od zimy bardzo się rozwinęlo. Spotkałam się z opinią że kozę należy zacząc doić.
Wymię w ostatnim czasie dość szybko rośnie, w wymieniu jest mleko.
Czy powinno się zacząć doić taką kozę czy próbować ponownie zakacać?
Czy możliwe jest aby doszło do zapalenia takiego wymienia?
Koza od stycznia nie ma oznak rui. Kozioł w reszcie stada sprawdził się znakomicie.
Edytowane przez kresowa dnia 09-06-2013 22:49
Natalia
Moderator

Dodane dnia 09-06-2013 23:06
kresowa, na ile jesteś pewna-y że kózka nie jest kotna? było robione USG?
Jeżeli była zakacana na początku stycznia np: 10.01....to termin wykotu ma akurat na dzisiaj i może sie przeciągnąć do 14.06.13.

Natalia
kresowa
Użytkownik

Miejscowość: podlasie
Data rejestracji: 15.04.13
Dodane dnia 09-06-2013 23:16
usg nie było robione, widział ją ostatnio weterynarz ale bez badania ręka nie potrafił stwierdzić
Edytowane przez kresowa dnia 09-06-2013 23:23
Natalia
Moderator

Dodane dnia 10-06-2013 00:11
To może poczekaj jeszcze z tym zdajaniem, jeśli jest kotna to zdoisz potrzebną siare.Jeśli nie jest kotna, to dopóki nie będziesz nic przy wymionku robił, to nie powinno powstać żadne zapalenie i mleko stopniowo zaniknie.Szkoda że nie pamiętasz dokładnej daty randki z koziołkiem.

Natalia
Jael
Użytkownik

Miejscowość: Hajnówka
Dodane dnia 10-06-2013 08:12
Kresowa, ale z nas du.... y. Od stycznia 5 miesięcy to do czerwca przecież a my w maju czekałyśmy. No zaćmienie jakieś. smiley Patrzyłam na blogu masz wpis, że Kuba był 17 stycznia to mamy jeszcze czas. Felka będzie w ciąży, mówię ci. smiley
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

kkubaa
19/09/2014 09:30
czy ktoś w okolicach (bliższych lub dalszych) Nałeczowa miałby mleko do sprzedania?

adrian1006
14/09/2014 19:55
Witam szukam kozy mlecznej w okolicach opola lubelskiego tak do 200 300 zł

krisp1
03/09/2014 17:07
Już znalazłem na temat na forum, dzięki

krisp1
03/09/2014 16:59
Tą opcję na razie odkładam na półkę. Może jest jakieś inne rozwiązanie?

krzysztof
02/09/2014 21:55
Wymienić ją na inną.

krisp1
02/09/2014 20:20
Witam Mam pytanie jak poradzić sobie z kozą, która sama "wypija", zdaja mleko?

nikita1589
02/09/2014 13:22
Narazie nie planuję kupować :-) a masz może anglonubijskiego ??

kkubaa
01/09/2014 23:05
Ja. Mam do sprzedania koziołki.

nikita1589
01/09/2014 10:06
poszukuję koziołka z lubelskiego dokładniej okolice Nałęczowa Poniatowej Bełżyc do pokrycia kózki w niedługim czasie, czy ktoś jest z tych okolic ??

kkubaa
28/08/2014 22:44
Regina. Odczekaj tydzień i zgłoś się jeszcze raz....

Archiwum

kozie forum