kozoland kozie forum
Na Forum
Najnowsze Tematy
Hydepark
kozia "ciężarówka"-z...
koza 200 dni w ciąży?
Ser podpuszczkowy
Sprzedam czystorasow...
Najciekawsze Tematy
Hydepark [1127]
Zdjęcia naszych kóz [778]
wykoty 2013 [458]
wykoty 2014 [384]
wykoty [358]
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 186
Najnowszy Użytkownik: Honeyy
Ostatnie Artykuły
Kozy robocze
Bruceloza
związki hodowlane
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Polskie Związki Hodowlane
Zobacz Temat
kozoland kozie forum | kozie forum | forum ogólne
Autor Sławne kozy
Natalia
Użytkownik

Postów: 948
Miejscowość: Riewend
Data rejestracji: 06.04.12
Dodane dnia 27-11-2012 15:46
Najsłynniejszą kozą na świecie jest Esméralda, którą Pablo Picasso otrzymał w prezencie na Boże Narodzenie od żony Jacqueline Roque.Mieli już koty, psy, ale Esméralda została Picasso's ukochanym zwierzątkiem.Była jego natchnienie twórczym, muzą i modelem.Występuje w wielu jego dziełach.Żaden z domowników lub innych zwierząt, nie miał wstępu do Picassa's Atelier i jedyna która kożystała z tego przywileju była Esméralda.Pozwalał jej nawet na skakanie między obrazam i nie przeszkadzały jemu bobelki które gubiła w całym pomieszczeniu, często spadające na leżące na podłodze obrazy i rysunki.
Natalia
www.anglo-nubier-elite.de Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Sławne kozy
lutek
Użytkownik

Postów: 191
Miejscowość: Małopolska
Data rejestracji: 08.04.12
Dodane dnia 27-11-2012 16:56
Inna sławna koza to Amaltea, która według jednej z wersji mitu, w grocie na Krecie, wykarmiła małego Zeusa ukrytego przez Reę przed Kronosem. Odłamany róg Amaltei stał się za przyczyną Zeusa ,,rogiem obfitości,, a samą Amalteę po śmierci, Zeus umieścił na niebie pomiędzy gwiazdami, a z jej skóry uczynił egidę.

Nicolas Poussin

Edytowane przez Admin dnia 27-11-2012 17:42
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Sławne kozy
laleczka100
Użytkownik

Postów: 888
Miejscowość: Buk/Poznań
Data rejestracji: 07.04.12
Dodane dnia 27-11-2012 17:21
Kolejna to Koziołek Matołek z bajki dla dzieci.Biedak,trudno mu było dojść do Pacanowa.Jedna z moich ulubionych bajek z dzieciństwa.Dwa koziołki z poznańskiego ratusza,to też bardzo słynne kozy,przynajmniej w Wielkopolsce.
Legenda o koziołkach:
Gdy mistrz ślusarski Bartłomiej ukończył swój zegar i miał go zaprezentować radzie miasta oraz wojewodzie, którego również zainteresowała ta uroczystość, miano jakoby wydać ucztę ku czci możnych panów. Podczas przygotowań do uczty nieuważny kuchcik spalił sarnią pieczeń, a nie chcąc, aby błąd wyszedł na jaw, ukradł na podmiejskiej łące dwa młode koziołki. Nie udało mu się jednak sprawy zatuszować, gdyż koziołki uciekły z kuchni i wbiegły na ratuszową wieżę. Ku uciesze gości zaczęły trykać się rogami (według jednej z wersji zwróciły uwagę zgromadzonych na malutki pożar, od którego mogło spłonąć miasto). Rozbawiony wojewoda darował winę kuchcikowi, koziołkom życie, a mistrzowi Bartłomiejowi nakazał dołączyć do mechanizmu owo "urządzenie błazeńskie"./Wikipedia/
Jola
Edytowane przez Admin dnia 27-11-2012 17:42
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Sławne kozy
colorado
Użytkownik

Postów: 873
Data rejestracji: 13.11.12
Dodane dnia 27-11-2012 17:59
Żartem: bardzo znaną kozą jest koza nostra (cosa nostra) zwłaszcza w Nowym Jorku, Filadelfii, Detroit, Kansas City czy Chicago
Edytowane przez Admin dnia 28-11-2012 15:01
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Sławne kozy
Mick
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 415
Miejscowość: Pisarzowice
Data rejestracji: 06.04.12
Dodane dnia 28-11-2012 08:59
Historia herbowego koziołka

Herb Lublina ma za sobą długie dzieje. Jego powstanie wiąże się ściśle z otrzymaniem przez miasto prawa miejskiego magdeburskiego w roku 1317. Należało więc stworzyć pieczęcie władz miasta, które były jedynym środkiem uwierzytelniającym akty prawne. Na pieczęciach umieszczano więc herby, które kojarzyły się z danym miastem i go symbolizowały.
Najstarszy zachowany do dziś odcisk lubelskiej pieczęci pochodzi z 1401 roku. Widnieje na niej rysunek kozła z długimi rogami, sięgającymi aż do zadu, obdarzonego włochatym futrem.
Staropolskiej pieczęci miejskiej z wizerunkiem koziołka,towarzyszy napis: S(igillum) CIVITATIS LVBLINENSIS. Zgodnie ze średniowiecznym obyczajem godło jest bardzo mocno stylizowane, a znajdujący się na nim obraz kozła jest bez wątpienia obrazem pewnego gatunku kozy, żyjącej do dzisiaj w górach Kaukazu i Azji Mniejszej. Zwierzę to charakteryzuje się mocno wygiętymi do tyłu rogami i dość obfitym futrem. Wizerunek kozy kojarzony był w tamtych czasach ze wszystkim co jest pozytywne.

W czasach antycznych koza była atrybutem bogini Wenus i Bachusa. Zamieszkując tereny górzyste, stała się symbolem ludzkiego dążenia ku wzniosłym rzeczom i celom oraz ku samemu Bogu. Kojarzona była również z błogosławieństwem Bożym w postaci płodności natury.


Problemy z herbem Lublina // Wtorek, 30 marca 2010 (09:11)

Lubelscy taksówkarze muszą wymienić naklejki z herbem Lublina umieszczone na taksówkach. Radni odkryli bowiem, że herb jest nieaktualny. Pochodzi sprzed zmiany dokonanej pięć lat temu. Zamiast złotych, lubelski koziołek ma na nim białe kopytka.


Edytowane przez Admin dnia 28-11-2012 09:39
www.dworskazagroda.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Sławne kozy
Admin
Super Administrator

Postów: 113
Data rejestracji: 06.04.12
Dodane dnia 28-11-2012 10:09
2012-02-20 . Dwa miesiące temu wandal utrącił i ukradł mosiężną rękojeść w kształcie Koziołka Lubelskiego z zabytkowych drzwi budynku Wydziału Politologii UMCS przy placu Litewskim. W nocy z 18 na 19 grudnia minionego roku nieznany sprawca wyrwał zewnętrzną mosiężną klamkę w kształcie koziołka.Drzwi wraz z dwoma koziołkami, zewnętrznym i wewnętrznym, są zabytkowe i pochodzą z końca XVIII wieku.
- Uczelnia nie tylko powiadomiła policję, ale również firmę ubezpieczeniową .....staramy się również o odtworzenie skradzionej rękojeści. Jako wzorzec posłuży ocalały koziołek od wewnętrznej strony drzwi.
- wartość historyczna Koziołka Lubelskiego z tych zabytkowych, poddanych kilka lat temu renowacji ponad 200-letnich drzwi wejściowych, jest niewymierna strata dla heraldyki, dla tradycji, dla miasta i całego regionu. Oryginalna rękojeść była bowiem bezcenna.
- za taką rzecz, którą przyjąłbym w skupie jako złom, mógłbym zapłacić najwyżej 17,29 zł za kilogram - szacuje pracownik jednego z lubelskich punktów skupu złomu metali kolorowych
KWP- czyn ten zakwalifikowaliśmy nie jako wykroczenie, ale przestępstwo kradzieży, zagrożone wyrokiem skazującym do 5 lat pozbawienia wolności .W chwili obecnej postępowanie zostało umorzone ze względu na niewykrycie sprawcy, ale w każdej chwili zostanie ono wznowione, gdy tylko pojawią się nowe okoliczności związane ze sprawą.

Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Sławne kozy
colorado
Użytkownik

Postów: 873
Data rejestracji: 13.11.12
Dodane dnia 28-11-2012 10:39
Z bajeczek dzieciństwa była też "Kozucha kłamczucha" Janiny Porazińskiej
"...jakem biegła przez mosteczek -chwyciłam jeden listeczek, jakem biegła przez grobelkę - chwyciłam wody kropelkę..."

I choć, tam morał jakiś był w tej bajeczce, to Kozucha mimo wszystko budziła sympatię i współczucie. Pamiętam, że mi szkoda jej było.

Edytowane przez Admin dnia 28-11-2012 14:58
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Sławne kozy
colorado
Użytkownik

Postów: 873
Data rejestracji: 13.11.12
Dodane dnia 28-11-2012 17:52
Kolejne miasto mające kozę w herbie to Dwikozy.
Osobom w moim wieku znane zapewne z pysznych przetworów owocoeych i warzywnych. A w tym herbie są kozy dwie i "zakuty łeb".

Przepraszam, wikipedia mówi, że Dwikozy to wieś. No ale herb z kozami mają, musiały kiedyś być miastem.
Edytowane przez colorado dnia 28-11-2012 17:55
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Sławne kozy
Natalia
Użytkownik

Postów: 948
Miejscowość: Riewend
Data rejestracji: 06.04.12
Dodane dnia 03-12-2012 15:21
"Cocoa" jest jedyną kozą która mieszka w centrum Nowego Jorku.Mając 2 miesiące trafiła do pana Cyrusa Fakroddina. Wybrał dość nietypowe zwierzątko i zamiast z psem, wychodzi na spacery z kozą.
W weekendy w towarzystwie swojej żony , wyjeżdzają z kozą poza miasto na łono natury. Zdjecia niezwykłej przyjaźni.
Natalia
www.anglo-nubier-elite.de Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Sławne kozy
Natalia
Użytkownik

Postów: 948
Miejscowość: Riewend
Data rejestracji: 06.04.12
Dodane dnia 03-12-2012 15:56
Pod tym linkiem znalazlam znaczki pocztowe z kozami, z calego swiata.Niestety Polska nie wydala zadnych znaczkow z naszymi milusinskimi.
http://www.catawiki.de/catalog/briefmarken/themen-motiv/103825-ziegen


Natalia
www.anglo-nubier-elite.de Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Sławne kozy
Natalia
Użytkownik

Postów: 948
Miejscowość: Riewend
Data rejestracji: 06.04.12
Dodane dnia 03-01-2013 15:09
Teraz wiem, dlaczego kawa najlepiej smakuje z kozim mlekiem!
W Wiedeńskim muzeum Kawy, jest podana nst. informacja;
w 1671r. Antonius Faustus Naironus opisał w swojej książce De saluberrima potione cahve ;
pasterze w południowo-zachodniej części dzisiejszej Etiopii leżącej w Królestwie Kaffa, zaobserwowali że część stada kóz, które jadły z krzewu z białymi kwiatami i czerwonymi owocami do późnej nocy nie chciały spać, a inne zwierzęta które nie jadły z tych krzewów były zmęczone. Jeden z pasterzy imieniem Kaldi ,sam spróbował te czerwone owoce i stwierdził że również on nie mógł spać. Pasterze opowiedzieli swoje obserwacje Mnichom z klasztoru do ktorych należały tereny gdzie wypasały sie ich kozy. Mnichowie bardzo się zainteresowali tymi obserwacjami i przeszukali całą polanę ,gdzie znaleźli ciemnozielone krzewy z owocami podobnymi do małych czerwonych wiśni.
Postanowili z tych owoców zrobić nalewkę.Okazało się że ten nowy napój, mimo że smakował paskudnie...bardzo długo nie pozwalał im spać, z czego byli bardzo zadowoleni, gdyż mogli aż do późnej nocy modlić się i rozmawiać ze sobą.
Pasterze nie mając możliwosci przygotować sobie takiej nalewki, postanowili w surowym stanie zjadać te owoce.Siedzieli przy ognisku i rozpoczeli degustację, niestety owoce te były tak ochydne w smaku ,że każdy z pasterzy wypluł je do ogniska.
I w tym momencie zozszedł się wspaniały zapach. W ten sposób powstał pomysł palenia ziaren kawy.

Johann Wolfgang von Goethe poddał pomysł, że należy ziarna kawy destylować.Chemik Friedlieb Ferdinand Runge, zrealizował ten pomysł i odkrył kofeinę.

Catucaí - Drzewo kawyNatalia
www.anglo-nubier-elite.de Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Sławne kozy
Natalia
Użytkownik

Postów: 948
Miejscowość: Riewend
Data rejestracji: 06.04.12
Dodane dnia 13-01-2013 20:49
04 Czerwca 1783 r. był piękny letni poranek. Bracia Jacques i Joseph Montgolfier na placu miasteczka Annonay w południowej Francji , postawili konstrukcję z dwóch wysokich drewnianych słupów , między którymi wisiała duża płachta, struktury papieru i materiału . Wieść rozniosła się po okolicach, że bracia chcą pokazać coś, czego jeszcze nikt nigdy i nigdzie nie widział. Z tego powodu, duży tłum przybył na rynek w Annonay, aby uczestniczyc w tym show. Nie zawiedli się, około 12 godz. w południe, zobaczyli pierwsze uruchomienie ciała cięższego od powietrza i jednocześnie też pierwszy raz podgrzewany gorącym powietrzem balon.
Pierwszymi pasażerami byly : Koza , owca i kogut ,który podczas lądowania złamał sobie nogę.

Natalia
www.anglo-nubier-elite.de Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Sławne kozy
colorado
Użytkownik

Postów: 873
Data rejestracji: 13.11.12
Dodane dnia 26-01-2013 11:17
A tu w gazecie o kozach i niektórych koziarzach napisali. Poczytajcie:
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35055,12734060,Kiedys_bylo_ich_pelno__Dzis_kozy_na_Slasku_sa_na_wymarciu.html
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Sławne kozy
alus93
Użytkownik

Postów: 53
Miejscowość: Jaworzno
Data rejestracji: 13.05.12
Dodane dnia 27-01-2013 10:45dzięki jednej z użytkowniczek tego lub zaprzyjaźnionego forum znalazłem te fajne fotki smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Sławne kozy
colorado
Użytkownik

Postów: 873
Data rejestracji: 13.11.12
Dodane dnia 14-02-2013 06:25
Trzy "wariacje" na temat Esmeraldy Picassa:

BIAŁA KOZACZARNA KOZANO I BRĄZOWA

Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Sławne kozy
colorado
Użytkownik

Postów: 873
Data rejestracji: 13.11.12
Dodane dnia 14-02-2013 07:13
A teraz trochę "kozich" rzeźb i pomników:

DOLSK w Wielkopolsce. Koza z różą w zębach na rynku.WROCŁAW. Pomnik zwierząt rzeźnychBERLIN. Savignyplatz chłopiec z kozą, rzeźba Augusta Kraus.LONDYN. Pomnik kozy na Spitalfields MarketPARYŻ. Nagrobek Ferdynanda Fabre. "Heidi z kozą"KLOBENSTEIN (Collalbo) w Południowym Tyrolu (Włochy). Koza przed dworcemHERNE (Niemcy) Człowiek z kozą ("Górnik"smiley, na skraju trawyAHLEN (Niemcy) Kozy na RottmannstraßeFLORENCJA - PALAZZO VECCHIOREES (Niemcy, Nadrenia Pn. Westfalia) Pastuszek z kozą


Edytowane przez colorado dnia 14-02-2013 07:31
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Sławne kozy
lutek
Użytkownik

Postów: 191
Miejscowość: Małopolska
Data rejestracji: 08.04.12
Dodane dnia 02-10-2013 19:45
http://video.interia.pl/obejrzyj,film,138440,sortuj,sm,st,138429,pozycja,4,Tony_Hawk_Goat
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Sławne kozy
Natalia
Użytkownik

Postów: 948
Miejscowość: Riewend
Data rejestracji: 06.04.12
Dodane dnia 04-10-2013 17:24
A propo kościoła, kóz lub koziarzy.
W szopce Betlejemskiej, były nst > zwierzeta
Bawół, słoń, wielbłąd, koń, owca, osioł, koza, pies, kot.
Natalia
www.anglo-nubier-elite.de Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Sławne kozy
regina
Użytkownik

Postów: 1161
Data rejestracji: 06.04.12
Dodane dnia 06-10-2013 12:50
W Dobczycach na rynku stoi pomnik kozy, a takie kozie ciasteczka można kupić w miejscowej piekarni na pamiątkę pobytu w naszym miasteczku.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Sławne kozy
Natalia
Użytkownik

Postów: 948
Miejscowość: Riewend
Data rejestracji: 06.04.12
Dodane dnia 18-10-2013 08:00
Prawdopodobnie w 1849 roku, prezerwatywa została wynaleziona w Arabii.
Wykorzystano w tym celu jelita kozie.
Prezerwatywa z jelita, z jedwabną wstążką - instrukcja w łacinie.Natalia
www.anglo-nubier-elite.de Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Honeyy
25/07/2014 16:11
Sprzedam czystorasową kózkę kameruńską z marca.Woj.pomorskie 501419421;donwittorio@wp.
pl


Zuza Koza
15/07/2014 16:43
Posiada ktoś dojarkę bądź części do dojarki dla kóz? Stadko nam się powiększyło i potrzebujemy pilnie pomocy smiley

krzysztof
26/06/2014 14:14
To jest rasa mięsna i powinna mieścić się w określonych wzorcach.Zapoznaj się z tymi wzorcami a będziesz miał skalę porównawczą

sebo34567
26/06/2014 11:51
Nie no wydaje mi się że ktoś posiada tako rasę w woj.mazowieckim jeśli tak proszę o kontaktsmileypod nr 503838107

krzysztof
25/06/2014 13:15
Pewnie będziesz musiał wybrać się poza granice Polski

sebo34567
25/06/2014 12:31
Witam wszystkich Chciałbym zakupić Kozy burskie smiley woj.mazowieckie interesują mnie smiley czysto rasowe sztuki smiley wyłącznie proszę o szybko odpsmiley

MichalP
23/06/2014 17:39
Witam forumowicze! Jak wiecie dobrą kozę trudno kupić smiley Może coś wiecie bądź chcecie sprzedać kózki w dobre ręce. Saaneńskie, Białe Uszlachetnione bądź inne mieszanki mleczne. Będę bardzo wdzięczny z

mati
21/05/2014 17:55
juz ma 3 miesiące

mati
21/05/2014 17:55
mi się urodził felek

nikita1589
28/04/2014 15:58
Witajcie. Od czasu do czasu przeglądam forum ponieważ w domu troszkę sprawy się pokomplikowały i czekam z niecierpliwością na maleństwo u nas :-)

Archiwum


kozie forum
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.

BlueStone Theme Design by: Fuzed Themes
387,280 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie